Choď na obsah Choď na menu
 


Plemená morčiat

16. 8. 2014

 Tu je krátky popis zbežných plemien

Krátkosrsté

 

Anglické hladké

Hladké obyčajné morča je typické krátkou hladkou priliehavou srsťou, ktorá nie je dlhšia ako 3 cm. Táto srsť je bez akýchkoľvek roziet, vírkov alebo iných ozdôb.

 

Anglický crested

Srsť anglického cresteda je hladká, priliehavá a jej dĺžka nie je dlhšia ako 3 cm. Na hlave morčaťa je čelná rozeta (tzv. korunka). Korunka je umiestnená na priesečníku pomyselných os spojujúcich oko a protiľahlým uchom. Je guľatá a dostatočne otvorená. Jej stredný bod nie je väčší ako špendlíková hlavička.

 

Americký crested

Srsť amerického cresteda je hladká, priliehavá a jej dĺžka nepresahuje 3 cm. Na hlave morčaťa je čelná rozeta (tzv. korunka) vždy v bielej farbe a celé telo morčaťa je vždy jednofarebné.Korunka je umiestnená na priesečníku pomyselných os spojujúcich oko a protiľahlým uchom. Je guľatá a dostatočne otvorená. Jej stredný bod nie je väčší ako špendlíková                                                                                                                hlavička.

 

Rozeta

 

US teddy

Srsť ameriského teddyho je súmerne krátka a hustá, nie dlhšia ako 3 cm. Je hrubá, krepovitá a rastie kolmo od tela. V srst sa nenachádzajú žiadné rozety, vírky a ani pešinky deliace srsť. Štruktúra srsti amerických teddy sa dedí recesívne, gén kučeravosti sa označuje ako ATG (americký teddygén). Ameriský teddy je veľmi podobný rexom. Rozdiel týchto dvoch plemien je iba genetický.

 

Rex

Srsť plemena rex je súmerne krátka a hustái, nie dlhšia ako 3 cm. Je hrubá, krepovitá a rasteie kolmo od tela. V srst sa nenachádzajú žiadné rozety, vírky a ani pešinky deliace srsť. Štruktúra srsti rexov sa dedí recesívne, gén kučeravosti sa označuje ako RG (rexgén).

 

Švajčiarský teddy

Švajčiarský teddy je polodlhosrsté plemeno. Srsť je hustá, mäkká a krepovitá, rastie kolmo od tela až do dĺžky 6 cm. V srsti tohto plemena nie sú žiadné rozety a ani vírky. Tolerovaná je iba čelná rozeta, ktorá sa v hustej srsti v dospelosti optický stráca. Štruktúra srsti sa dedí recesívne, gén kučeravosti sa označuje ako CHTG (švajčiarský teddygén).

 

Dlhosrsté

 

Sheltia

Sheltia má hladkú a rovnú srsť, ktorá dorastá až do dĺžky 20 cm. Srsť je hustá a lesklá. Rastie od temena hlavy a za ušnicami padá poždĺž tela volne dole. Srsť na hlave je kratšia. Žiadúca je dlhá srsť na tvári, ktorej sa hovorí lícusy.

 

Coronet

 

Texel

 

Peruánec

Peruánec má hladkú a rovnú srsť, ktorá dorastá áž do dĺžky 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zadku majú peruánci dve rozety, preto tam srsť rastie obrátene od zadku ku hlave. Na čele je nepravá rozeta, ktorá tvorí spoločne s obrátene rastúcou dlhou srsťou ofinku. Tejto ofinke sa hovorí  „pony“. Na tvári odstáva dlhšia srsť smerom dopredu (tzv. licousy).

 

Alpaka

 

Bezsrsté

 

Skinny

Skinny je bezsrsté plemeno, které pochádza z Kanady, kde bolo vyšľachtené. Bezsrstosť spôsobuje mutácia génu. Morčatá plemena skinny majú osrstené končatiny, nosnú časť hlavy a niekedy sa môže srsť vyskytovať aj na zadku. Krížením s normálnosrstími morčatami vzniká F1 generácia (nositelia skinny génu), ktorá má drátovitú srsť.

 

Baldwin

 

 

 

 

 

 

 

Otázky?-píšte dole do komentárov ,) 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Elevated Blood Power - Federal Sentiment

AEmummaGam, 7. 7. 2018 15:50

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-generique-effets-secondaires/