Choď na obsah Choď na menu
 


Chov mláďat

17. 8. 2014

                                   Chov mľádat  

Aká samička je vhodná na pripustenie?

 Samičky sú pohlavne zrelé od 2. mesiaca života a samčekovia od tretieho. Pohlavná aktivita sa však môže prejavovať už od prvého mesiaca, mnohé samičky môžu v tomto veku už otehotnieť. Je však riziko pripúšťať tak mladú samičku, tehotenstvo nemusí dobre znášať a môže uhynúť. Žiaľ, v chovproduktoch majú spolu morčatá bez rozdielu pohlavia a veku. Preto je častý jav, že chovateľ si donesie domou mladú maličkú samičku a neskôr zistí, že čaká mladé. U samcov nakope so samicami zas dochádza k bitkám, čo ich stresuje a získavajú zranenia, ako rozhryznuté ucho.  

 

Pri plánovanom chove nepripúšťami samičku, ktorá má menej ako 3 mesiace a váži menej ako 500 gramov. Práve 3 mesiace je vek, kedy dosiahnu pohlavnú dospelosť. Prvorodička by zároveň nemala rodiť neskôr, ako v 12. mesiaci veku života. Po tomto veku dochádza k vytvoreniu pevného spojenia panvových kostí v stydkej oblasti. U mladších morčacích slečien je toto spojenie chrupavkovité, teda dostatočne pružné a pôrodom mláďat sa rozšíria a neskôr po spevnení zostávajú pôrodné cesty širšie.

 

Párenie
Samičkino správanie sa zmení, ak sa práve hára. Zodvihne zadoček a nastaví ho tak, aby na ňu mohol vyskočiť, no a ten sa nenechá dva krát prehovárať a hneď to využije. Vyskočí na ňu a nasleduje párenie. Samcovi sa zväčší penis, aby ho mohol vsunúť do pošvy. Samček pri párení vydáva brblavé zvuky a samička niekedy tiež. Samotný akt trvá krátko, len pár sekúnd a samec pracuje veľmi rýchlo. Po dokonaní aktu dôjde k výronu semena sa obaja začnú čistiť a umývajú si oblizovaním pohlavné orgány. V prípade, že dôjde k úspešnému krytiu, nájdeme na vonkajších pohlavných orgánoch samice tzv. zátku, ktorá má gumovitú alebo voskovitú konzistenciu. Jedná sa o produkt samčích prídatných pohlavných žliaz. Funkcia zátky je ochrana pred presakovaním spermatu a jeho jednoduchšie uchovávanie, zefektívňuje transport spermií a chráni pred oplodnením iným samcom.

 

 

Gravidita

Gravidita trvá priemerne 65 dní (59 - 75 dní). U viacpočetných vrhov je doba kratšia a u málopočetných naopak dlhšia. Kratšia gravidita je i u prvorodičiek.

Mláďatá, ktoré sa narodia pred 52. dňom sú nezrelé a nedajú sa zachrániť.

Starostlivosť o gravidnú samičku:

- zaobstarať denne aspoň 30 mg vitamínu C v strave alebo aj synteticky (negravidná potrebuje 20 mg)
- zabezpečiť dostatok pohybu
- neprekrmovať, nemusí jesť viac, ako zvyčajne (prekrmovanie zvyšuje riziko vzniku toxémie)
- nevystavovať samičku žiadnym stresom, nesmie žiť s morčaťom, s ktorým sa neznáša (riziko toxémie, alebo potratu)
- žiadna iná špeciálna starostlivosť nie je potrebná

Pôrod

Na začiatok trochu teórie, pôrod má tri časti, a síce otváraciu, vypudzovaciu a fázu čistenia, ktorá je spojená s odchodom lôžka (placenty). Posledné dve menované fázy u morčiat splývajú v dôsledku pôrodu viacerých mláďat. Otváracia fáza môže trvať rôznu dobu, pôrodné cesty sa rozširujú až na 2,5 cm. Nasleduje vypudzovacia fáza, kedy dochádza k vlastnému porodeniu mláďat a všetko je ukončené odlúčením placenty. Mláďatá sa rodia plne osrstené, vidiace, schopné od druhého dňa prijímať tuhú stravu a veľmi dobre sa pohybujúce.

Normálny pôrod je rýchly, trvajúci približne 15 - 40 minút v závislosti na počte mláďat. Intervaly medzi jednotlivými mláďatkami sú okolo 5 minút. Samička pred pôrodom prijíma menej potravy, menej sa tiež pohybuje a môže rýchlejšie dýchať. Niektoré samičky sa môžu snažiť vyprázdniť tlsté črevo a konečník, a tak môžeme nájsť väčšiu hromádku bobkov. Nedá sa s presnosťou povedať, že k pôrodu dochádza viac v noci ako vo dne, skôr než doba, je podstatný kľud a pohoda samice. Na rozdiel od väčšiny cicavcov, morčacia samička rodí "posediačky" a mláďa tak jednoduchšie kĺže z pôrodných ciest. Čo sa týka množstva výtoku a krvi behom pôrodu, nie je nijak veľké. Za normálnych okolností môžeme objaviť len malé kvapky krvi a vlhkú podstielku od plodovej vody. Každé mláďa má svoj "mechúrik" s plodovou vodou, takže mierny výtok sa opakuje s každým porodeným mláďaťom. Morčiatka sa rodia najčastejšie hlavičkou dopredu, samička sa snaží okamžite prehryznúť plodové obaly, hlavne v okolí nozdier, aby sa morčiatko mohlo nadýchnuť, ďalej prehryzne pupočnú šnúru a maličkého olíže a osuší. S každým mláďaťom by mala vyjsť i placenta, ktorú samička zožerie.

 

Starostlivosť o mláďatá

Ak prebieha všetko bezproblémovo, nie je potrebné veľmi zasahovať do starostlivosti samičky o mladé. Matka mladé po pôrode vyčistí a prikryje svojím telom, čo je veľmi dôležité, inak by došlo k podchladeniu mláďatka a jeho úhynu. Ak vidíte, že matka sa nezaujíma o mladé, vezmite ho a pristrčte jej, mala by sa ho hneď ujať. Môže sa to stať najmä pri pôrode viacerých mláďat, kedy sa môže jedno zapatrošiť. Mláďatá sa pokúšajú hrýzť už pár hodín po pôrode, a na druhý deň už okrem sania materského mliečka konzumujú postupne aj tuhú potravu.

Matka spolu s mláďatami by mala mať pokoj, môže bývať spolu s inými samicami, ale iba vtedy, ak sa bezproblémovo znášajú.

Kojaca samica potrebuje 30 mg vitamínu C v potrave, alebo aj synteticky.

Nie je dobré dávať na dno klietky seno, lebo mláďatá si ho často pichnú do oka, čo môže viesť až k oslepnutiu na postihnuté oko. Seno je dobré dať do priehradky na to určenej. Ak si mladé predsa len oko napichne, spoznáme to v počiatočnom štádiu podľa toho, že na neho stále žmúri, na druhý deň sa mu už objaví biela škrvna na oku, ktorá ak sa nelieči, rozširuje sa, čo môže viesť k vytečeniu oka. Treba si zaobstarať Optalmo-septonex a natierať to do oka aspoň 5x denne, alebo Optalmo-Framykoin 3x denne, až kým biela škvrna úplne nezmizne. Dobré je podávať v čase liečby aj probiotiká.

Mláďatá potrebujú matkine mlieko na prežitie. Ak sú odstavené od matky skôr, ako v dvoch týždňoch, hynú. Hoci nie hneď, ale takto skoro odstavené mláďa, ak nie je extrémne silné po pár dňoch od odstavu hynie, hoci predtým konzumuje tuhú potravu a správa sa normálne. Niektoré chovprodukty robia chybu, že vykupujú príliš mladé mláďatá, lebo chovatelia chcú čo najmenšie. Chovateľ, ktorý si takéto mladé kúpi sa nestačí diviť, prečo mu pár dní po kúpe toto mláďa bez príčiny odumrelo. Preto treba kupovať staršie mláďatká, ak o tie maličké nebude mať nikdo záujem, prestanú ich vykupovať.

Mláďatká prestávajú piť matkine mlieko postupne, a úplne prestanú okolo štvrtého či piateho týždňa. Táto doba je vhodná na odstav mláďat. Ak sú vo vrhu aj samčekovia, mali by sa určite teraz odstaviť, aby nenakryli matku.

 

Nejaké otázky?-napíšte dolu.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

-.-........

Lia, 13. 4. 2015 22:16

Hojky, môžem sa spýtať.. že ked sa za deň raz spária stačí to?

Re: -.-........

Danii, 13. 4. 2015 22:16

Ano stačí.. je to na samičke, ale aspoň raz do týždňa to ešte zopakovať :)