Choď na obsah Choď na menu
 


Choroby morčiat

17. 8. 2016

Aj doma chované morčatá, ktoré sú bez kontaktu s inými zvieratami môžu ochorieť. Cesty prenosu sú veľmi rôzne. Niekedy je spúšťačom ochorenia práve zanedbaná hygiena a stres zvieraťa. Tomu sa dá ľahko predísť pravidelným čistením miest, kde sa morča pohybuje a zbytočným nevystavovaním morčaťa stresovým situáciám. 

MOJA SKÚSENOSŤ:
Aj moje morčatá mali parazity. Jedného sme ošetrili, ale Žely musela ísť k veterinárovi. Parazity sa síce nezistili, ale dostala 2 injekcie proti parazitom a proti svrbeniu. Neľakajte sa ak by náhodou začala tmavnúť vášmu morčiatku srsť, je to spôsobené danou injekciou. ;-)

Častými ochoreniami morčiat bývajú choroby kože spojené s napadnutím ektoparazitami. Švoly, vši, roztoče a svrab dráždia kožu, tá sa stáva svrbivá a zviera sa neustále škrabe. V dôsledku škrabania sa koža poškodzuje, vznikajú na nej ranky a srsť vypadáva. V prípade, že sa vaše morča nadmerne škrabe, je potrebné vyhľadať veterinárneho lekára, ktorý určí správnu diagnózu a vaše zvieratko vylieči. Koža môže byť napadnutá aj plesňami, ktorými sa morča môže nakaziť cez infikovanú podstielku či seno. Liečba plesní je zdĺhavá, no nie nemožná. Pozor pri týchto ochoreniach kože, dbajte na zvýšenú hygienu po manipulácii s morčaťom.

Prerastené pazúriky bývajú problémom u tých zvierat, ktoré sa nepohybujú po tvrdých podložkách, kde by si ich prirodzene obrúsili. Veľmi prerastené pazúriky sa stáčajú do boku ako vývrtky alebo prerastajú do vankúšikov čo je veľmi bolestivé. Vyriešiť to je jednoduché, stačí pazúriky skrátiť napr. kliešťami na pazúry pre psy.

Ochorenia srdca nebývajú u morčiat časté. V zriedkavých prípadoch ide o ochorenie srdca v dôsledku stresu alebo prehriatia organizmu. V tomto prípade ihneď vyhľadajte veterinárneho lekára a morča zbytočne nestresujte.

Dýchacie problémy sú zase u morčiat časté. Nakaziť sa môžu širokou škálou bakteriálnych a vírusových ochorení. Nakaziť sa môžu dokonca aj od človeka. Pri ochorení dýchacích ciest je morča apatické, neprijíma potravu, kýchajú a majú horúčku. Typický je aj hnisavý výtok z nosa. Choré morča izolujte od ostatných morčiat a nezabudnite na dostatočnú hygienu po manipulácii s chorým zvieraťom.

Veľmi častými sú ochorenia tráviaceho traktu. Morčatá môžu trpieť zápalmi slinných žliaz, život ohrozujúcou tympániou (zdutie), pri ktorej odoberte morčaťu všetku potravu na 24 hodín a vyhľadajte veterinárneho lekára čo najskôr. Dôležitými patogénmi tráviaceho traktu sú rôzne bakteriálne infekcie (E. coli) a parazitárne infekcie. Z nich najčastejšie vyskytujúca sa je kokcidióza. Typickým príznakom je silná hnačka, niekedy spojená s hnačkou. Ďalším ochorením spôsobeným chybami v kŕmení je zápcha.

Z ostatných zdravotných problémov sa vyskytujú zápaly očí, uší, pohlavných a močových ciest, tie sú ale menej časté ako vyššie spomenuté ochorenia.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

♦ RIP Cukrášik, 17.8.2016 streda o 17:00

Dani (admin), 18. 8. 2016 6:59

Máme ťa moc radi... Vlastne už u nás nezostalo žiadne morčiatko no počase príde ďalšie...
Nezastaviteľné..♥

1.) Keď zje morčiatko brečtan, čo sa mu stane?
- Bude ho len bolieť brucho, poprípade riedka stolica, nič viac. Tiež to ale závisí aj od množstva zjedených listov.

2.) Čo sa stane ak morča náhodou, priblíži sa a zje TIS alebo zemiakové listy??
TIS pôsobí zle na srdce, mŕtvica ale nemusí nastať hneď, čas na inkubáciu je cca. Tak 2 - 4 dni, v závislosti od stavu zvieratka a jeho imunity čiže ani tie zemiakové listy by muz neuškodili ale TIS už na králikov 2g a sú RIP, on si odhryzol cca. Mini babyľ ale bolo už neskoro no pokiaľ máte veterinárna na blízku, ešte by ste to stihli!!!

Prvé príznaky sú chrčenie a zlé dýchanie, pokles telesnej teploty a nakoniec posledná rozlúčka morča sa vám bude pýtať na ruky, vude chcieť vás poubkat a...
Je nám ho ľúto, strávil s nami 4 roky a c decembri by oslavoval 5, nakoľko sme ho vtedy kúpili.

Re: ♦ RIP Cukrášik, 17.8.2016 streda o 17:00

Dani (admin), 18. 8. 2016 7:01

Ináč aj to veľa spraví, že morčaťu teda nášmu Cukimu odišla polovička, Zlatka. Bol aj dosť smutný a nadišiel ten čas do neba, bohužiaľ veci sa tak dejú..

▶ ODPOVOEM NA VŠETKY VAŠE OTÁZKY OHĽADOM MORČIATOK, MÁM VEĽA SKÚSENOSTÍ A RÁD. ◀

MORČA - NADVHÁHA

Dani (admin), 17. 8. 2016 12:19

O.1 Ako zistím že má moje morča nadváhu??

- treba pravidelne vážiť na nejakej starej váhe, (poznáte určite váhu na múku, klasickú ručnú ktorú má vaša babka alebo starká), váha ideálneho morčiatka sa má pohybovať OKOLO 200 gramov až 1200 g, čo je tak štvrť kila, no nie je dobré ak majú plemená menšieho vzrastu ako náš kríženec Cukráš (PLATÍ HLAVNE u krížencov!!!, viac než kilo a 15 dg!!!
Jedná sa už o obezitu, preto pomaly znižujte krmnú dávku vášho morčiatka a nenapchávajte ho zbytočne trávou či inými maškrtami.

Pobyt vonku v uzavretej ohrádke pre takéto morča by mal byť cca. 30 min. až hodinu aby sa morča neprejedlo od trávy.

MORČA - NÁHLA SMRŤ

Dani (admin), 17. 8. 2016 11:42

Akurát naša Želynka záhadne zomrela, keby sme ju zbadali skôr že sa nehýbe, skúsili by sme ju rýchlo zorať veterinárovi ale obávam sa že by už bolo neskoro..
Morča niekedy ani nemusí nič zlé pojesť, môže sa nakaziť, ale príčina č.1 - staroba to byť nemohla nakoľko morča už bolo dospelé, malo aj malé ale nebolo ešte staré.

A ak kupujete morčiatka v CHOVPRODUKTOCH, treba si overiť najmä srsť, pozrieť si ho z blízka a keď sa dá, tak aj pohladiť a pozrieť ho, pretože vrodené vady na povrch nevyjdu, ale neskôr ich môžete objaviť. :-S

Čo pozerať pred kúpou morčaťa v CHOVPRODUKTE??
• srsť - lesklá, bez nečistôt či lisín
• labky, pekné súmerné dorovna (ak sa kríži mláďa s mamou = zahnuté prsty)
• aktivita morčaťa (reakcia na vaše zvuky, pohyby, → zvedavosť)

~ Typická vlastnosť morčaťa je zvedavosť. Morča by nemalo byť v klietke stiesnené, nemalo by sa agresívne prejavovať na mláďatá (ak je to mama), ale ani samotné morča, malo by mať ideálnu hmotnosť.


Tie zahnuté laby, to mal náš Cukráš, bol čistý kríženec...LEN sa nekrížil podľa pravidiel, tie nohy to o ňom veľa povedia.

MORČA - TRUS

Dani (admin), 17. 8. 2016 11:36

Niekedy ochorie morčiatko aj od rôznych zelenín či ovocia. Môj zjedol aj brečtan, či jedovaté zemiakové listy ale nič sa mu vďaka bohu nestalo, hneď som ho zobrala preč. Niektoré morčiatka sú odolnejšie voči takýmto pomerne nejedlým až jedovatým rastlinám.
Niekedy to ale môže spôsobiť aj postrekované ovocie, tráva na okrajoch ciest ktorá môže byť pomerne dosť infikovaná a vaše morčiatko môže mať riedky trus, (čo sa stalo aj nášmu), ale rýchlo sa z toho dostal.

Ak by to ale neprechádzalo viac ako 3 dni, choďte pre istotu za veterinárom, on vám presne stanoví lieky, a všetko čo potrebuje vaše morčiatko aby bolo zasa zdravé. :-)